W połowie lipca 1907 roku Breslau rozbrzmiewało głosami dzieci.
Odbywał się w mieście Zjazd Śpiewaczy, którego uczestnikami były własnie dzieci.
Tak naprawdę było to preludium do tego, co miało nastąpić pod koniec miesiąca a mianowicie Ogólnoniemieckiego Zjazdu Śpiewaczego bedącego siódmym w historii Niemiec (mozna również nazywać go festiwalem).
Miał on miejsce dokładnie w dniach 27 - 31 lipca 1907 roku.
To pierwsze tak duże przesięwzięcie jakiemu miasto stawiło czoła w XX wieku.
Nieporównywalnie mniejsze w swym wymiarze niż to 30 lat później o którym możecie przeczytać na stronie jemu poświęconej
( Sängerbundesfest 1937 Breslau).
Pamiętajmy jednak, że rzeczywistośc i możliwości miasta były zdecydowanie inne niż te w latach III rzeszy. Dopiero za 6 lat miała zawitać do Breslau
Wystawa Stulecia a pozostałe targi i jarmarki nie miały aż tak spektakularnego wymiaru jak ów Zjazd Śpiewaczy. Był zupełnie inny niż ten z lat 30-tych i nie dlatego, że jeszcze swastyka w mieście nie zagościła ale dlatego, że tak naprawdę był imprezą bardzo spontaniczną, szczerą i pozbawioną pruskiego drylu. Łatwo to bedzie zauważyc na zdjęciach załączonych do niniejszej strony.
Zacznijmy jednak, tradycyjnie od początku :-).
Nieukrywam, że największy kłopot sprawiło mi umiejscowienie terenu na którym w Breslau odbywała się ta impreza. W wielu książkach i przewodnikach padają okreslenia "południowa część miasta" a gdzie niegdzie także pojawiają sie Partynice czy też tor wyscigów konnych jaki mieścił się na terenach dzisiejszej Hali Ludowej. Na podstawie zdjęć i wieży ciśnien na Al.Wisniowej jako punktu odniesienia bliski jestem stwierdzenia, że terenem na którym znajdowała się głowna hala i budynki towarzyszące był plac znajdujący się w dniu dzisiejszym pomiędzy ulicami Hallera, Słowiczą, Sztabową i Powstańców Śl. W książce Agnieszki Gryglewskiej "Architektura Wrocławia XIX - XX wieku w twórczości Richarda Plüddemanna" napisane jest, że adresem owej hali festiwalowej była Keiser-Wilhelm-Straße (Powstańców Śląskich 125-143). Hala była tymczasowa na czas festiwalu a teren został wydzierżawiony od Augusty Agath
Główny plac w/g informacji z tamtego okresu miał powierzchnię 120000 m2 a jego główną atrakcją była hala stojąca w centralnym jego punkcie.
Wymiary hali jak na ówczesne czasy były także imponujące.
Powierzchnia wynosiła 5700 m2, długość całkowita 145 m, szerokośc całkowita 56 m, a wysokość 24 m.
Głowna sala znajdująca się w hali przedstawiała się w sposób nastepujacy:
długość 120 m, szerokość 33 m.
Posiadała w swoim wnętrzu w głównej nawie 3800 miejsc siedzących oraz 4000 stojących a w bocznych nawach odpowiednio 750 siedzących i 3200 stojących. Reasumując samej publiczności mogła pomieścić 11750 osób. Podium inaczej zwane sceną mogło za jednym razem gościć 1000 artystów, spiewaków. Była rzecz jasna także loża książęca i loże gościnne.
Autorem konstrukcji hali był mistrz Plüddemann oraz architekt Wahlich.
Nie będę zbytnio rozwodził się na temat samej hali, przytocze jedynie jej krótki opis. Portal wejściowy zdobiły trzy orły: niemiecki po lewej, austriacki po prawej a w środku nad drzwiami pruski.
Na scianie głównej, frontowej wisiały herby i godłą poszczególnych Landów biorących udział w imprezie a samo wejście zdobiły dwie wieże z flagami. Za zdobienia i część wizualną wyposażenia hali odpowiedzialny był malarz Denner.
Nie samą hala był miejscem zabawy i występów. Wokół niej powstało wiele kawiarenek, pawilonów, restauracji czy pijalni oraz cukierni, które umilały czas tak gościom jak i mieszkańcom miasta. Do samej hali od głównego wejścia prowadziła promenada ozdobiona drzewami po obu stronach a jej zwieńczeniem optycznym w dali na przedłużeniu osi była wieża ciśnień autorstwa Karla Klimma z 1905 roku. Na terenie festynu znajdowały się również dwa parkiety taneczne . Każdego wieczoru podczas trwania Zjazdu mieszkańcy miasta i goście mogli znaleźć tu naprawdę wszystko.
Na placach odbywały się także występy muzyczne i tak np.21 lipca występował chór 2000 dzieci a 25 lipca jednocześnie koncert dawało 8 zespołów muzycznych
Wszystkie te obiekty znajdujące się w sąsiedztwie hali ozdobione były koszami kwiatów, pięknymi klombami i trawnikami.
W VII Sängerbundesfest wzięło udział 73 z 81 zarejestrowanych Związków Śpiewaczych, 1099 z 4075 organizacji śpiewaczych (w tym chórów),
oraz 12259 uczestników z 125471 zarejestrowanych w Niemczech.
VII Zjazd Śpiewaczy trwał 5 dni i jak wcześniej wspomniałem na stronie o Zjeździe w 1937 roku łatwo się domyśleć, że każdy z tych dni był inny od pozostałych, czymś się wyróżniał.
Każdy też był inaczej nazwany i tak w kolejności chronologicznej:
Sobota 27 lipiec 1907 r - "Die Ankunft der Gäste" (przyjazd gości).
Niedziela 28 lipiec 1907r - "Der Festzug" (uroczysty pochód).
Poniedziałek 29 lipiec 1907 r - "Die erste Hauptaufführung"
(pierwsze przedstawieniea).
Wtorek 30 lipiec 1907 r - "Die zweite Hauptaufführung" (drugie przedstawienie).
Środa 31 lipiec 1907 r - "Der Abschieds - Kommers" (komers pożegnalny).

 

Dzień pierwszy.